• kontakt@industryday.pl
  • (+48) 601 977 823

KUP BILET

Prof. Grażyna Budryn

Wydział Biotechnologii i Nauk o Żywności

Prof. Grażyna Budryn z Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej

współpracuje bardzo szeroko z branżą spożywczą w Polsce i w jej dorobku jest wiele pionierskich technologii w obszarze ważnym dla funkcjonowania naszego organizmu, czyli dotyczącym właściwości prozdrowotnych żywności. Jest współautorką 70 publikacji naukowych i 9 patentów.

Oto kilka przykładów innowacyjnych rozwiązań w produkcji żywności opracowanych przez prof. Grażynę Budryn.

Gotowe i zdrowe

Wspólnie ze znanym producentem dań gotowych – firmą PAMAPOL – prof. Budryn opracowała 3 linie produktów: dla wegetarian, pomocnych w profilaktyce cukrzycy i chorób układu krążenia. Prozdrowotne właściwości tych dań zostały uzyskane na drodze procesów biotechnologicznych, a odpowiedni dobór opakowania pozwala zachować ich aktywność biologiczną podczas przechowywania.

Kawa o bogatym zapachu

Współpraca z Grupą Buena polega na wdrożeniu nowego rodzaju kawy prażonej. „Mała czarna” będzie bogata nie tylko w polifenole (prozdrowotne związki) kawy, ale także polifenole wina, nadające napojowi dodatkowy bukiet zapachowy. To rozwiązanie jest efektem doświadczenia zdobytego w aż pięciu projektach badawczo-rozwojowych dotyczących ziarna kawowego.

Kiełki na menopauzę i inne dolegliwości

Kierując projektem OPUS, prof. Budryn opracowała i opatentowała sposób wytwarzania fermentowanych kiełków koniczyny, ciecierzycy i lucerny o zwiększonej zawartości fitoestrogenów.

Kiełki te charakteryzują się wysoką zawartością peptydów, enzymów trawiennych, neuroprzekaźników i witamin z grupy B. Mają właściwości osłabiające dolegliwości podczas menopauzy, bez ryzyka wystąpienia zmian nowotworowych, w przeciwieństwie do preparatów hormonalnych. Wykazują ponadto właściwości przeciwnowotworowe i kościotwórcze.

Proces i produkt fermentacji jest innowacyjny dzięki zastosowaniu unikatowego szczepu bakterii wyizolowanych i opisanych na Politechnice Łódzkiej oraz dzięki wyselekcjonowanym warunkom samej uprawy kiełków.

Fermentowane kiełki lucerny o właściwościach regulujących poziom cholesterolu i glukozy we krwi, wspomagających trawienie oraz adaptację do stresu zostały wdrożone do produkcji, co było poprzedzone 3 grantami na badania i rozwój produktu, w tym finansowanymi przez EIT Food dla 40 najlepszych start-upów żywnościowych w Europie w 2022 r.

Biodegradowalne opakowania i folie

Prof. Grażyna Budryn jest współautorem wdrożeń know-how dotyczących metod pasteryzacji i pakowania próżniowego warzyw korzeniowych dla Victus oraz Zakładu Przetwórstwa Owoców i Warzyw Waldiben.

Pracuje nad zagospodarowaniem odpadów z przemysłu rolno-spożywczego, między innymi wytłoków jabłkowych, z których mają być produkowane biodegradowalne naczynia. Jest także współautorem opatentowanego rozwiązania dotyczącego produkcji biodegradowalnej folii wykorzystującej skrobię ziemniaczaną i inne polimery pochodzenia naturalnego, która ma konkurować z foliami z tworzyw sztucznych.